سایت های غواصی برای غواصی اسکوبا سطح متوسط

(برای غواصی ازاد پیشرفته یا بالاتر توصیه میشود )

کینگ رزمناو در ۸۵ متری کشتی جنگی غرق شده ( غواصی در لاشه کشتی )

در ابتدا ماشین جنگی زاپنی کینگ رزمناو تبدیل به وسیله حمل ونقل مسافری بین فی فی و پوکت شده بود، که او در حال غزیمت به پوکت پس از برخورد با صخره شقایق با بیش از صد هزار سرنشین در سال ۱۹۹۷ غرق شد.همه مسافران از این فاجعه جان سالم به در بردند. میانگین عمق از بالای لاشه کشتی حدود 20 متر و از پایین لاشه کشتی 32 متر است.این لاشه در حالت عمودی قرار دارد که ۸۵ متر طول و ۳۵ متر عرض دارد و این روزها در شرایط بسیار ضعیف و نامن برای نفوذ و غواصی در نظر گرفته میشود. در زمان پدیدارشدن جریان های اب خیلی شدید و ضعیف این سایت فقط محل غواصی برای غواصان با تجربه است. از طرفی دیگر در زمان پدیدار شدن این جریان های دریایی مانع از امدن تعداد زیادی ماهی به این لاشه کشتی میشود که در صورت وجود این تعداد زیاد ماهی غواصی اسکوبا را شگفت انگیز تر میکند.
خبر خوب این که اخیرا تعداد زیادی ماهی در این لاشه جمع شده اند ، ازجمله انها گروه زیادی از قشقک ها، باراکودا، فسیلسر بزماهی ، که تبدیل شدن به بزرگترین جذابیت در این لاشه و هنگام امدن انها باعث یک غواصی خیره کننده میشوند. در هنگام غواصی در این سایت باید خیلی احتیاط کرد زیرا جریان های اب خیلی شدید میشوند و غواصی را سخت میکنند و همچنین در اثر ثانحه سقوط بسیاری از اشیای و تکه های فلزی لاشه بیرون زده و همینطور سایت بستر بسیاری از جوجه تیغی های دریایی سیاه است که غواصان به خوبی میدانند که باید از انها دوری کنند . در یک عمق معین از استاندارد NDL اغلب تحت فشار قرار میگیرید بنابراین باید در هنگام غواصی حواستان به مانیتور غواصی باشد.

کوه دوک مایی ( Koh Doc Mai ) در پوکت نخستین سایت غواصی وسیع (غواصی کنار دیوار)

کوه دوک مایی در لغت به معنی ( جزیره گل ) است، این جزیره اهکی زیبا در حدود یک ساعت پانزده دقیقه از خلیج چالونگ قراردارد. یک غواصی دیوار فوقالعاده در بستر طیف وسیعی از حیات دریایی که روزی میتواند بهترین سایت غواصی در این منطقه باشد اگرچه گاهی میتواند جریان های اب شدید مانع غواصی شود .اگر به طیف وسیعی از حیات در دریا و کاوش در ان علاقمندید این سایت بهترین مکان برای شماست. بهترین کاری که میتوانیدانجام دهید این است که خیلی اهسته غواصی کنید تا موجوادت ریز و کوچک و شکاف ها و بسیاری از غارها را از دست ندهید. اغلب در یک سمت جزیره زمان استاندارد برای غواصی ۵۰ دقیقه است. تجربه غواصی در حیات دریایی از لحظه ای که وارد اب میشوید اغاز میشود و تمام راه رو به پایین دیوار که در حدود 25 متر ضخامت دارد که دو غار کوچک به اندازه ۱۳ متر و ۱۸متر پایان می یابد. در انجا تعداد زیادی مارماهی کوچک و میگو و طیف وسیعی از نودیبرانچ ها (Nudibranchs)‌ وجود دارد که میتواند یکی از بهترین سایت هابرای عکسبرداری رویایی زیر اب باشد. مراقب کوسه های بامبو (‌Bamboo )‌ که در این مکان زندگی میکنند باشید . معروف به کوسه نهنگ هستند که بعضی اوقات در موارد نادر به دور قایق های تفریحی می چرخند.
کوه دوک مایی به عنوان سفر یک روزه است که اغلب در ارتباط با جزیره فی فی ، نقاط کوسه ، صخره شقایق و لاشه کشتی جنگی کینگ رزمناو ست.

نقاط کوسه چند قله برای غواصی است. (صخره غواصی )

کوسه پلنگ (‌(Leopard Sharks نامیده میشود که این سایت اغلب دارای کف شنی است. این سایت از سه قله اصلی از شمال به جنوب تشکیل شده است .نوک قله ها در جهت جنوب است که همینطور به سمت عمق اب میروند . اولین قله تنها قله ای است که از سطح اب قابل رویت است . معمولا قله اول و دوم میتوان غواصی کرد و بصورت معمول غواصی از قله اول شروع میشود و بسته به جریان اب و عمق قله که عمق قله سوم حدود ۱۵ متر است در قسمت کم عمق غواصی پایان میابد.
این سایت بیشتر شبیه کوه دوک مایی یک روز غواصی خیرکننده است حتی با اینکه گاهی پدید امدن جریان اب شدید مانع غواصی میشود .
این سایت دارای یک ترکیب فوق العاده ای از زندگی در دریا است . نقاط کوسه حدود ۳.۵ متر است و موجودات کوچکی نظیر اسب دریایی وگوست پیفیش را انجا زندگی میکنند.
به تازگی ماهی کول راه راه و ده پا بین قله اول و دوم به فراوانی دیده شده است.درحال حاظر این سایت دارای موجودات دریای خیلی ناردی از جمله نهنگ کوسه ها، عقاب خالدار و به تازگی حتی یک Shovelnose ری خالدار و تانتالیزد tantalized میباشد. این سایت برای غواصان با تجربه و سطح متوسط وحتی غواصان مبتدی با توجه به جریان های قوی اب و صخره های دریایی مناسب است .با برنامه ریزی دقیق می توان سایت رابرای غواصان تازه کار تقسیم کرد ولی با این حال مراقبت های بیشتری باید انجام شود. نقاط کوسه یکی از بهترین سایت های غواصی اسکوبا در منطقه پوکت است. نقاط کوسه به عنوان سفر یک روزه است که اغلب در ارتباط با جزیره فی فی، صخره شقایق، کوه دوک مایی و لاشه کشتی جنگی کینگ رزمناو ست.

صخره شقایق، یک قله خیره کننده پوشیده شده از شقایق مرجانی رنگارنگ است.

صخره شقایق یکی از بهترین سایت های غواصی اسکوبا در منطقه پوکت است و به عنوان سفر یک روزه است . یک قله غوطه ور با یک نوک که حدود پنج متر از سطح دریا فاصله دارد. شقایقهای که به صورت فرش مانند صخره ها را پوشش داده اند، یکی از زیبا ترین منظره ها را در زیر آب در این منطقه به وجود اورده است . این سایت دارای تعداد زیادی از حیات در دریا و معروف به خانه ای لاک پشت ها است، موجواتی نظیر کوسه پلنگ ها، ماهی مرکب، اسب دریایی، مارهای دریایی، طیف گسترده ای از مارماهی ها از جمله گونه نادر گورخر ماهی در انجا زندگی میکنند . زندگی این ماهی های فوقالعاده زیبا با تعداد زیادی از کوترماهیان، قاشقک، هامور، پروانه ماهی ، خرچنگ ماهی، تراوالی، نوعی کوسه ماهی و تعداد زیادی از ماهی های شقایق در ارتباط است.در این سایت ممکن است جریان های اب شدید مانع از غواصی شوند به همین دلیل معمولا برای غواصان مبتدی مناسب نیست اما با برنامه ریزی دقیق میتوان با هر سطحی غواصی کرد.
از خلیج چالونگ پوکت تابه صخره شقایق با قایق تقریبا دو ساعت راه است ، این یک سفر غواصی سه روزه است که ترکیب میشود با جزیره فی فی، نقاط کوسه، کوه دوک مایی و لاشه کشتی جنگی کینگ رزمناو. وقتی می خواهید برای غواصی اسکوبا در پوکت برنامه ریزی کنید حتما این سایت را در نظر بگیرید.

لاشه راچا یای( Racha Yai) (‌غواصی در لاشه قایق )

راچا یای دارای چهار لاشه قایق در سراسر خلیج ۱ و ۲ و در سمت شرق جزیره واقع شده است.
۱) لاشه قایق های بادبانی قدیمی (اغلب به نادرست لاشه قایق موتوری نامیده می شود) است که در 21 متری در بخش شمالی خلیج ۱ واقع شده است . این لاشه قایق در شرایط بسیار بدی است، اما لاشه فوق العاده ای برای حیات دریایی است که در اطراف آن جمع شده است. گروه بزرگی از قاشقک ماهی ها و ماهی شیشه ای در کنار لاشه جمع شده اند.اصلا سخت نیست پیدا کردن یک زوج از مارماهی های غول پیکر در این لاشه که همراه با باراکوداس بزرگ که برای جستجو به پایین آمده اند .میگو همیشه به فراوانی در این سایت پیدا میشود و حتی اگر شما خوش شانس باشید ، می توانید مزین ماهیها و تعداد زیادی از ماهی های بزرگ جنکینز که در زیر لاشه ها خودشان را پنهان کرده اند را نیز پیدا کنید.

۲) هاربای لیوبورد ( The Harruby Liveaboard )‌ بین خلیخ ۱و ۲ واقع شده است. از پایین لاشه حدود ۲۰ مترو از بالا حدود ۱۴ متر از سطح اب فاصله دارد . که دست رسی به لاشه را برای هر سطحی از غواصی ممکن میکند.لاشه در وضعیت بسیار عالی است و بهترین لاشه در منطقه برای نفوذ و برای انجام دوره تخصصی PADI است. این مکان خانه لاوبتفیش ها هست همیشه میتوان گروه بزرگی از انها را در انجا پیدا کرد.
موجود مورد علاقه من مارماهی مار است که چسبیدن به شن و ماسه لاشه بنابراین موقع نزدیک شدن حواس خودتان را جمع کنید.
۳) قایق ماهیگیری چوبی قدیمی تایی در قسمت شرقی هاربای واقع شده است. وضعیت لاشه رو به وخامت است اما هنوز هم یک سایت جالب برای دیدن است.ارتفاع از بالای لاشه حدود ۲۴ متر است. اینجا حاوی تعداد زیادی صخره ماهی است . با توجه به وضعیت بد لاشه نمی توان به داخل ان نفوذ کرد اما با این حال آن دارای یک احساس وهم آور است که باعث می شود که برخی ها فرصت عکاسی در زیر آب را از دست ندهند.

۴) مارلا مستری(Marla’s Mystery ) ، لاشه قایق حمل بار(کرجی) است که به عمد غرق شده است و در مرکز خلیج 1 و 2 و در حدود 150 متر به سمت شرق است و در حدود 34 متر کشیده شده است.سعی کرده بود است که در عمق کم غرق شود بنابراین متاسفانه به دور جزیره کشیده شده است. برای غواصان با تجربه غواصی در این مکان اغلب دشوار نیست. اگر مایل به غواصی در این لاشه هستید اطلاعات قبلی باید به شما داده شود .

قله جنوبی South Tip ( نقاط غواصی )

راچا نوا( Racha Noi ) در جنوبی ترین قله واقع شده است که معروف است به بهترین سایت غواصی در پوکت است. یک گردش یک روزه برای دیدن اشعه مانتا.
این سایت غواصی نسبتا کوچکی است که عمدتا از تخته سنگ گرانیت بزرگی متشکل شده است که ابتدای ان در حدود 14 متر و تا 40 متر و فراتر از آن میرود. متاسفانه سایت را می تواند جریان های قوی اب مختل کند و هیچگونه محافظتی از جزیره در مقابل این امواج قابل ملاحظه نمیشود که می تواند یک مسله برای شرکت های غواصی باشد.
برنامه ریزی دقیقی برای غواصی توسط شرکت های غواصی انجام می شود. که در این سایت اغلب غواصی لغو شده و یا به دلیل مسائل ایمنی نقل مکان میکنند به نزدیک خلیج راچا نوا .
با این که کرایه در این سایت بالا هست ولی باز هم در طول ماه های زمستان برای دیدن اشعه ماناتا manta برخی به این سایت میروند .صخره های سنگی دارای برخی از مرجان های نرم و شلاقی دریایی میباشند که معمولا ماهی سرجن و ماهی اسب شاخدار را می توان در این سایت یافت و اگر شما خوش شانس باشید میتوانید گروه بزرگی از شورون باراکودا را پیدا کنید.
صخره مارینا Marina
خلیج جنوبی بعدی خلیج کمرا ( Camera ) با ویژگی های بسیار مشابه است .که تخت سنگی بزرگ به سمت جنوب است که از بالا تپه به سمت زیر آب میرود. صخره ماریتا شایع است که یک ایستگاه تغذیه ای برای اشعه manta است .پس این غیر معمول نیست که در این منطقه به ویژه بین ماه دسامبر و مارس اشعه مانا دیده میشود.